Search

Yükleniyor...
4 Mayıs 2012 Cuma

Yaş pasta keki

Yaş pasta keki

Yaş pasta kekine ihtiyacınız varsa bu kolay tarifi deneyerek sünger gibi kabarık ve lezzetli pasta keki yapabilirsiniz.

Tarif bir pasta yarışmasında birinci gelen yaş pastanın kekinin tarifi. Tarifi daha önce çok defa denedim ve her seferinde mükemmel sonuçlar verdi. Çayın yanında sade yenilebildiği gibi tiramisu için, kakao katarak ağlayan kek için ve yaş pastalara rahatlıkla kullanılabiliecek oldukça güzel bir kek. Sıvılarla iyi uyum sağlaması ve diğer tatları öne çıkarması ise başlıca avantajları arasında.
Bu keki tiramisu da dahil olmak üzere birçok yaş pasta için kullanabilirsiniz.
Pandispanya

Yaş pasta keki malzemeleri (200ml lik su bardağı için)

  • 4 yumurta
  • 1 su bardağı un
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı nişasta
  • 1 paket kabartma tozu (5gr)

Yapılışı

4 yumurtayla 1 su bardağı toz şekeri mikserle köpürtüp, koyulaşıncaya kadar çırp. Başka bir kapta nişasta, un, kabartma tozunu kaşıkla karıştırdıktan sonra yumurtanın üzerine dök. Dökerken aynı zamanda kaşıkla karıştırmaya devam et. Derince bir fırın kabını yağla, unla ve karışımı dök. Önceden ısıtılmış 170 C derece fırına sür yaklaşık 30 dakika sonra pişmiş olacaktır.

Tarif notları

1- Kekin pişmiş olduğunu anlamak için kekin merkezine kürdan batırıp çekin kürdana herhangi bir bulaşık olmuyorsa pişmiş demektir.

2- Yaş pastalar için veya başka bir pasta için kullanacak olursanız keki bir gece önceden pişirip hazırlayın, 3-4 saat dinlendikten sonra buz dolabına kaldırın. Ertesi gün dolaptan çıkardıktan sonra oda sıcaklığına gelene kadar bekletip kullanırsanız daha iyi sonuç alırsınız.

0 yorum: